CEVAPLARLA AİKİDO

20Aikido nedir?

192020’lerde, Morihei Ueshiba tarafından yaratılmış, bir Japon Savaş Sanatı’dır.

Aikido, savaş tekniklerini öğretirken, beden ile ruh arasında uyum sağlamak için gerekli olan disiplini de verir.

Silahsız, kılıçla, sopayla ya da bıçağa, sopaya, kılıca, bir kişiye veya birden fazla saldırgana karşı, otururken veya ayakta, kendinizi savunmayı öğrenirken kendinizi tanımayı da öğrenirsiniz.

 

Aikido’nun diğer savaş sanatlarından farkı nedir?

Aikido’nun diğer savaş sanatlarından en önemli farkı, temel olarak bir savunma sanatı olmasıdır. Hatta bu nedenle aikidoda müsabaka yerine sadece gösteriler vardır.

Aikido’da vurgu, başkasını yenerek kazanılan zaferde değil, kişisel zaferdedir.

 

Aikido’nun felsefesi nedir?

Aikido’nun dayandığı temel felsefe, bütün insanlığı “evrensel bir aile” içinde birleştirmektir; amaç birisini yaralamak değil, aksine her şeyi korumak; kendini, saldırganı, çevrendekileri.

Neye zarar verirseniz verin, sonunda en çok zarar verdiğiniz kendinizsinizdir.

Hedef, farkında olmak, gerekli kontrolü elinde tutmak ve saldırganı yaralamadan ya da zarar vermeden etkisiz hale getirmektir.

Aikido, karşımızdakinin düşünce ve davranış potansiyelini sezebilmemizi ve davranışlarımızı bu duruma uyumlu hale getirerek kendi hayatımızın kontrolünü elimizde tutmamızı sağlar.

 

Aikido’nun Genel Kuralları Nelerdir?

Aikido’nun temel amacı aklı ve bedeni eğitmektir.

Fiziksel gelişim ve teknik gerçek amaç değil, kişisel gelişme ve ruhsal yükselme için birer araçtır.

Aikido öğrenim süreci, geleneksel ve diğer mesleklerde de geçerli olan usta-çırak ilişkisi içinde gelişir. Türk Toplumunca kabul gören genel görgü kuralları geçerlidir.

Örneğin;

  • Antrenman alanına girişte veya çıkışta her zaman Shomen (bayrak) yönüne selam verilir.
  • Çalışmanın başlamasına birkaç dakika kala uygun şekilde sessizce resmi oturulur Bu birkaç dakika aklınızı günün sorunlarından temizlemek ve onu öğrenime hazırlamak içindir.
  • Ders resmi bir tören ile başlar ve bitirilir. Zamanında gelmek ve törende yer almak önemlidir.

 

Kimler Aikido Yapabilir?

Aikido ya başlamak için daha önce herhangi bir Uzakdoğu Savaş Sanatı ya da başka bir spor dalı ile uğraşmış olmaya gerek yoktur.

Aikido size gerekli kondisyonu kazandıracaktır. Aikido’nun sadece kendisine özel çalışma prensipleri ve teknikleri vardır. Dolayısı ile diğer savaş sanatlarından birçok noktada ayrılır.

Kısaca, spor yapmaya engel sağlık problemi olmayan herkes Aikido ya başlayabilir. Aksi durumlar için; doktora danışılarak hareket edilmesi uygun olacaktır.

 

Bayanlar Aikido Yapabilir mi?

Aikido’daki teknikler herkesin uygulayabileceği şekildedir. Saldırganı yönlendirme ve dirençsizlik esasına dayanan Aikido teknikleri, saldırganın gücünün kendisine karşı kullanılmasını sağlar.

Bayanlar fiziksel olarak erkeklere göre daha zayıf olmaları sebebiyle Aikido tekniklerini çok daha iyi bir şekilde, kuvvet kullanmaksızın öğrenebilmektedirler.

Zaman zaman tekniği kuvvetle yapmaya çalışan erkekler, esasında Aikido tekniklerini bayanlardan ortalama olarak daha uzun sürede öğrenmektedirler.

 

Çocuklar Aikido Yapabilir mi?

Aikido çalışabilmek için vücut, kemik ve zihin gelişimi bakımından belirli bir s

seviyeye gelmiş olmak gerekir. Bu sebepten dolayı; 8 yaşından sonra Aikido’ya başlanılabilir.

 

Çalışmalar Nasıl Gerçekleşir?

Çalışmalar, genellikle karşılıklı olarak saldıran-teknik yapılan (uke) ve savunan-tekniği yapan (tori) olmak üzere 2 kişi şeklinde yapılır. (ileri seviyedeki birden fazla saldırgana karşı yapılan teknikler hariç:-)

Aikido çalışmalarında, eskiler olduğu gibi yeni başlayan Aikido öğrencileri de çok sayıdadır. Dolayısı ile daha kıdemli Aikido öğrencileri sizlere yardımcı olacaklardır

Aikido çalışmaları, Aikido’ya özgü fırlatma tekniklerine karşı kendimizi korumak için uyguladığımız düşmeler ile benzersiz bir şekilde, fiziksel olarak oldukça yüksek tempolu ve yoğun geçtiği için, tecrübeli öğrenciler için dahi yorucu olabilmektedir.

 

Ne Kadar Sürede Siyah Kuşak Olunur?

Düzenli olarak çalışmaya devam etmeniz durumunda ortalama 4 senede 1.Dan seviyesine gelebilirsiniz.

1.Dan seviyesi Aikido için bu sanatı yeni öğrenmeye başladığınızı, öğrenci adaylığından, artık bir Aikido öğrencisi durumuna geldiğinizi gösterir.

Çalışmalarınız ve teknikleriniz, su gibi akıcı olmaya ve olağanüstü estetik bir görünüm kazanmaya başlar.

 

Aikido’da Müsabaka Var Mı?

Aikido’nun kurucusu O’Sensei Morihei Ueshiba, Aikido’da müsabakayı kesinlikle yasaklamıştır.

Aikido’da müsabakanın olmayışı, rekabet ortamının dojo içerisine girmesini engeller.

Dolayısı ile diğer savaş sanatlarında görülmeyen bir uyum, dostluk ve arkadaşlık havasının Aikido öğrencileri arasında gelişmesini sağlar.

Aikido’daki tek müsabaka kişinin kendisi ile olan savaşıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>