Çocuklar için Aikido

Eski çağların “savaş”, günümüzün “barış” sanatı olan aikidoyu “Sevgi ve uyumun yolu” diye tanımlayabiliriz.

Aikido, sabır, akıl ve sevginin öğretisidir. Hayatınız boyunca sürecek, bedeninizi ve ruhunuzu tanıyacağınız, onları uyum içinde kullanmayı – doğru zamanda, doğru yerde, doğru hareketi yapabilmeyi öğreneceğiniz, uzun ve sabır dolu bir yoldur.

İnsan, en zayıf noktası kadar güçlüdür. Küçük yaşlarda başlayacak aikido çalışmaları ile çocuklarımız, mutlu olabilen, mutluluk verebilen, kendileriyle barışık, özgüveni yüksek, zorluklardan yılmayan, başarılı olabilmek için mücadele etmeyi bilen bireyler olarak yetişirler.

Doğru bir eğitim ve eğitmen (sensei) ile yapılan çalışmalar, küçük bedenler için asla bir futbol ya da basketboldan tehlikeli değildir. En başından itibaren çocuklara, sakatlamayı değil, kendi ve karşılarındakilerin bedenlerini nasıl koruyacakları öğretilir.

Oniki yaş altı çocuklara yönelik çalışmalar, aikidoya giriş niteliğindedir.

Tekniklere temel girişler yapılsa dahi, çocuklarda şiddet hissi uyandırmaktan kaçınmak gerekir. Bu yaştaki çocuklardan, saldırı ve savunma kavramlarını, tekniklerin risklerini algılamalarını beklemek hata olur. Problemlerini şiddet kullanarak çözmeye çalışan çocuklar yetiştirmek kimsenin amacı olmamalıdır.

Bu sebeple, çocuklarımızın psikolojileri bu kavramları yorumlayabilecek olgunluğa gelene kadar farklı bir çalışma uygulamak daha akılcıdır.

Bu çalışmalarda, çocuklara, doğru ve dengeli duruş, doğru nefes alma, güvenli düşüş alışkanlıkları kazandırılacaktır. Ki zaten, aikido tekniklerinin altında yatan başarı, doğru ve dengeli bir duruş, doğru nefes alabilme ve kendini koruyabilmek için doğru düşebilme becerilerinde gizlidir.

Fiziksel faydaları

Aikido teknikleri, yapılan düşüşler ve taklalar kasları uzunlamasına çalıştırır; esnek ve estetik bir vücut formu sağlar.

Mesafe ve zamanlama kavramları, refleksleri geliştirir, beden ve beyin koordinasyonunu geliştirir.

Tekniklerin görselliği, foto grafik hafızayı güçlendirir

Tekniklerin çeşitliliği, bedenin belli bölgelerini değil, hemen hemen tüm kasları ve eklemleri çalıştırır.

Ruhsal faydaları

Aikido çalışmalar hem bireylik hem de aidiyet duygularını aynı anda uygulamanızı sağlar.

Aikidocu, tatami (minder)ye çıktığında bir bireydir. Tek rakibi kendisidir. Hedefi kendini aşmak, her gün biraz daha gelişmek ve kendini geçmektir.

Masagatsu agatsu – gerçek zafer, kendine karşı kazandığın zaferdir ifadesi, aikidonun ruhunu oluşturur.

Aikidocu aynı zamanda bir grubun üyesidir. Teknikleri uygulamak için arkadaşlarıyla uyum içinde hareket etmek, onların zayıf ve güçlü yönlerini gözlemlemek; gelişmek için geliştirmek zorundadır.

Çalışmalar boyunca hem atak yapan, hem de atağı karşılayan olmayı öğrenir. Gerçek gücün kaba kuvvette değil, akıl ve teknikte yattığını görür. Şiddetin kendi vücuduna, dolayısıyla çalıştığı arkadaşına nasıl zarar vereceğini anlar, kendilerini birbirlerine emanet edebilecekleri dostluklar yaratır.

Çocuklarımız farklı fiziksel özellikler yanı sıra, çok farklı karakterlere de sahiptirler. Aikido çalışmaları, farklı karakterdeki çocukları bir araya getirerek, her biri üzerinde olumlu gelişmeler yaratır.

Uyumsuz, disiplin problemi olan çocuklar:
Eğitmenine ve arkadaşlarına uyum göstermedikçe ve disiplinli olmadıkça hiçbir ilerleme kaydedemeyeceklerini uygulamalarda fark edeceklerdir. Bir süre sonra mutlaka olumlu yönde gelişme gösterirler.

İçe dönük, pasif, bedenen zayıf çocuklar:
Aikido sayesinde, her insanda var olan güçlü yönlerini fark ederler. Fiziksel üstünlüğün hayatta çok da önemli olmadığını uygulamalı olarak görürler. Yarışması, müsabakası olmayan bu sanatı, başarısızlık korkusu olmaksızın keyif alarak yaparlar.

Dağınık, tembel, unutkan çocuklar:
Gösterilenleri akılda tutmak zorunluluğu hafızasını güçlendirir. Fiziksel aktivite, bedenini canlandırır tembelliğini yavaş yavaş üzerinden atar. Çantasını hazırlama, ders başında minderleri dizme gibi sorumluluklarda tertip ve düzeni öğrenir.

Sinirli, agresif, hiperaktif çocuklar:
Antrenmanlarda, bedenimizin ne kadar güçlü ve aynı zamanda ne kadar güçsüz olduğunu; düşünmeden, dikkatsizce yapılan bir hareketin nelere mal olabileceğini zaman içinde gözlemleyecektir. Aikidoda en önemli şey sabırlı, esnek ve yapıcı olmaktır. Enerjisini bolca atabileceği çalışma ortamı, onu sakinleştirecektir.

Kız çocukları:
Aikido fiziksel üstünlük gerektirmez. Kız ve erkeklerin ayrı gruplarda yarıştığı müsabaka sporları gibi cinsiyet engeli yoktur. Üstelik nazlı, kırılgan, ürkek kız çocukları yerine, kendine güvenen, sağlıklı, hemcinsleriyle olduğu kadar, karşı cinsle de kaynaşabilen kız çocukları olarak hayat mücadelesinde daha güçlü ve bir adım önde olacaklardır.

Çalışma prensibi:

Sensei, çocuğunuzu birey olarak kabul edip, baskı yapmadan, gururunu kırmadan, sorumluluk yükleyerek eğitir.

Uzun konferanslar çekmez, kaprislerine katlanmaz, pazarlık etmez, sadece eğitir.

Çocuklar teknikleri uygularken, birbirlerini korumayı; gerektiğinde liderliği; gerektiğinde lidere uyumu; gerektiğinde tek başına karar vermeği; gerektiğinde ekip olmayı; yenilmenin önemsiz olduğunu, önemli olanın mücadele olduğunu ve tek mücadelenin kendi kendileriyle olduğunu; ilerlemenin ve öğrenmenin sabır gerektirdiğini ve bir ömür boyu süreceğini; kibri, hırsı ve gücü törpüleyebilmeyi öğrenirler.

Yazan : Engin TANJU
Ağustos 2009

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>